- Scris de Irina Sima
George Pană, viceprimarul Ploieștiului, a anunţat luni că SC Hale şi Pieţe a dat în judecată firma SC Clipperton SRL, societate care administrează Oborul, ca urmare a faptului că la notificarea SC Hale și Piețe privind rezilierea contractului, nu s-a dat curs. "Litigiul se află în prezent pe rolul instanţei. Aşteptăm să fie stabilit primul termen al procesului", a precizat vicele George Pană citat de observatorulph.ro
Consiliul Judeţean Prahova anunţă că va lansa o nouă licitaţie pentru concesionarea Centrului de Afaceri "Lumina Verde", după ce primele proceduri de selecţie s-au încheiat fără succes. Autorităţile speră ca a treia încercare să fie cu succes, intenţia anunţată încă din primele luni după inaugurarea acestui complex fiind ca "Lumina Verde" să fie preluată de o societate privată, care să plătească o redevenţă anuală şi să îşi recupereze banii din evenimentele pe care le va organiza aici.
Consiliul Judeţean Prahova pregăteşte două proiecte de anvergură, cu şanse mari de a obţine finanţări nerambursabile de la Uniunea Europeană, pentru modernizarea a patru drumuri care asigură legătura cu judeţele învecinate. Pentru realizarea unor lărgiri, piste de biciclete sau extinderi ale sistemului de iluminat public, autorităţile intenţionează să facă şi exproprieri, pe mai bine de 20 de hectare, procedură pentru care a lansat în această săptămână o nouă licitaţie, după ce prima s-a încheiat fără succes.
Conducerea Ministerului afacerilor Interne a organizat, astăzi, o videoconferinţă cu toţi prefecţii, în ideea de prevenţie şi de accelerare a pregătirilor pentru sezonul rece şi pentru deszăpezire. Ministrul Carmen Dan a solicitat informaţii din fiecare judeţ cu privire la contractele de deszăpezire, dotarea operatorilor sau a primăriilor şi stocurile de materiale antiderapante, transmiţându-le autorităţilor să facă vizite pe teren pentru a mai verifica aceste informaţii, să aibă o evidenţă a cazurilor medicale grave, a persoanelor cu nevoie de dializă şi a femeilor însărcinate, pentru intervenţii rapide dacă apare riscul înzăpezirii unor drumuri, şi să ţină o legătură strânsă cu furnizorii de energie electrică.
Mutări și permutări în funcțiile cheie din aparatul administrativ al municipiului Ploiești; fostul secretar al municipiului Ploiești, Anabell Măntoiu, care fusese pentru o scurtă perioadă detașată în funcția de șef în cadrul Departamentului Juridic al municipalității, ocupă mai nou funcția de șef în cadrul Serviciului Protecția Familiei și Copilului la ASSC Ploiești.
O delegaţie codusă de primarul Dobre şi viceprimarul Ganea şi din care fac parte mai mulţi directori din primărie, consilieri locali şi reprezentanţi ai instituţiilor de cultură desfășoară zilele acestea o vizită oficială în orașul grecesc Aspropyrgos, cu care Ploieştiul este înfrățit.
Din cauza problemelor financiare grave pe care le au, două societăţi deţinute în integralitate de administraţia ploieşteană renunţă pentru moment la acordarea tichetelor de masă pentru salariaţi. Este vorba despre SGU şi TCE, ambele societăţi cu datorii la ANAF şi la Serviciul Public Finanţe Locale.
Consiliul Local Ploieşti, forul legislativ al municipiului, a aprobat, în şedinţa de miercuri, semnarea unui nou parteneriat cu asociaţia Habitat for Humanity România, având ca scop construirea a opt locuinţe, care urmează să le fie oferite unor familii nevoiaşe. Proiectul este început din anul 2015, însă a fost întârziat în mare parte din cauza unor probleme birocratice, noul parteneriat reprezentând, practic, o nouă şansă de finalizare a acestor lucrări.
Consiliul Local Ploieşti a aprobat, astăzi, eşalonarea datoriei pe care TCE, operatorul de transport public deţinut integral de municipalitate, o are de achitat către bugetul local. Conducerea societăţii va semna un acord de eşalonare pe cinci ani a datoriei, la o valoare de peste 17 milioane de lei, din care doar cinci milioane reprezintă aşa-zisa bază a debitului, iar restul reprezintă majorări de întârziere şi accesorii.