- Scris de Anca Visan
Primarul Ploieştiului, Adrian Dobre, a cerut cercetarea disciplinară a Nicoletei Crăciunoiu, fostul şef al Direcţiei Economice din instituţie, între timp mutată la conducerea Direcţiei Relaţii Internaţionale. Edilul îi reproşează comportamentul avut într-o şedinţă din această vară a Consiliului Local, în timpul discuţiilor despre noile tarife propuse de TCE, argumentând că funcţionarul public ar fi minţit în timpul şedinţei sau ar fi refuzat să răspundă la cel puţin o întrebare care o viza.
Operatorul de salubritate şi deszăpezire din Ploieşti, Rosal, a organizat astăzi o prezentare a utilajelor pe care le va folosi în această iarnă pentru îndepărtarea zăpezii de pe străzile din municipiu şi împrăştierea materialului antiderapant. Reprezentanţii societăţii au anunţat că dispun de mai multe sărăriţe şi pluguri decât erau obligaţi prin contract, iar reprezentanţii Primăriei au inspectat utilajele şi au verificat stocurile de sare şi nisip.
Aflată în pregătiri pentru organizarea târgului de Crăciun, unde aşteaptă un concept nou de la o firmă special angajată pentru asta, chiar dacă încă are multe necunoscute, în special în privinţa iluminatului ornamental, Primăria Ploieşti a lansat o procedură de achiziţie pentru mai multe căsuţe din lemn. Acestea urmeză să fie utilizate la târgul din această iarnă şi la restul evenimantelor pe care municipalitatea le va organiza pe viitor.
După ce au constatat o situaţie aberantă privind accesul rutier la Hipodromul Ploieşti, unde şoferii care vin din municipiu sunt nevoiţi să meargă până în Tătărani ca să poată întoarce, reprezentanţii Primăriei Ploieşti au anunţat că vor reface marcajele rutiere pe Bulevardul Bucureşti, în dreptul intrării în complexul hipic.
Angajații TCE reiau protestele, de joi. Nu că ar fi fost întrerupte multă vreme. Sindicaliștii nu au ajuns la un numitor comun cu administrația locală, în privința unor soluții pentru situația în care se află societatea care asigură transportul în comun la nivelul municipiului.
Pentru că n-are suficienţi angajaţi pentru a se ocupa de cele 54 de hectare ale Parcului Municipal Vest, administraţia ploieşteană apelează la beneficiarii de ajutor social. Directorul parcului, Donald Constantin, a precizat că, în fiecare zi, între 15 şi 20 de asistaţi prestează aici muncă în folosul comunităţii.
Regia Autonomă de Servicii Publice Ploieşti, structură subordonată administraţiei locale care, aşa cum îi spune şi numele, se ocupă de coordonarea serviciilor comunitare din municipiu, are, începând de astăzi, un nou director. Reprezentanţii Consiliului de Administraţie al RASP Ploieşti au anunţat astăzi semnarea contractului de management al lui Raul Petrescu, noul director al acestei instituţii.
În prag de iarnă, autorităţile din Prahova traversează o perioadă cu emoţii în privinţa asigurării deszăpezirii, după ce unul dintre operatorii contractaţi de Consiliul Judeţean să facă intervenţii pe patru dintre cele opt sectoare a anunţat că vrea să subcontracteze trei dintre acestea.