Zi decisivă pentru SGU. Primarul Dobre cere conducerii să trateze cu seriozitate situaţia financiară
- Scris de Anca Visan
Servicii de Gospodărire Urbană Ploieşti, societatea deţinută de administraţia locală, are conturile blocate de către ANAF, pentru o datorie de 2,7 milioane de lei, iar angajaţii au acumulat aproape o lună de întârziere la plata salariilor. În acest timp, primarul Adrian Dobre reclamă că problema putea fi evitată sau măcar soluţionată mai repede, dacă reprezentanţii conducerii ar fi tratat-o cu responsabilitate. Într-o conferinţă susţinută azi, edilul a declarat că au existat discuţii cu ANAF pentru eşalonare, iar luni e zi decisivă, cei de la SGu fiind nevoiţi să depună o nouă listă cu bunuri drept garanţie, după ce prima a fost făcută în bătaie de joc.
Conducerea Teatrului "Toma Caragiu" Ploieşti a anunţat că a finalizat procedura pentru mutarea birourilor în noul sediu, în clădirea primită de Primărie de la Petrom, în centrul municipiului. Aici au ajuns compartimentele interne ale celor două instituţii de cultură din subordinea administraţiei ploieştene, care împart etajul doi al clădirii.
Primăria a demarat lucrările de asfaltare în două intersecţii importante din Ploieşti, în care se înregistrează o circulaţie intensă, acestea preluând mare parte din traficul rutier pe ruta vest-centru şi viceversa. Lucrările de reabilitare au fost lansate miercuri şi sunt programate până vineri, au anunţat autorităţile într-un comunicat de presă trimis astăzi.
Ceea ce poate fi privită doar ca o scăpare a autorităţilor locale a lăsat municipiul Ploieşti, de aproape o lună, fără un operator contractat pentru întreţinerea sistemului de iluminat public. Mai simplu spus, în cazul unei avarii, Primăria nu are pe cine să trimită pentru intervenţii.
Primăria Ploieşti a organizat, marţi seară, o petrecere dedicată cuplurilor care împlinesc 50 de ani de la căsătorie, la acest eveniment fiind invitate 200 de cupluri de ploieşteni care în 2017 sărbătoresc o jumătate de secol împreună.
Asigurarea iluminatului ornamental din iarna 2016-2017 a generat un scandal uriaş la SGU Ploieşti, care riscă să genereze un litigiu în instanţă, dar şi să aibă posibile consecinţe penale. Economiştii din cadrul societăţii ploieştene refuză, de jumătate de an, să accepte la plata factura, motivând, potrivit unor surse din cadrul SGU, că se cere decontarea montării unor instalaţii care nu au fost prinse în caietul de sarcini, la licitaţia prin care a fost selectat furnizorul.
După o lungă perioadă în care conducerea Direcţiei Economice din Primăria Ploieşti s-a opus efectuării plăţilor la mai multe contracte cruciale şi elaborării unor proiecte de hotărâre în Consiliul Local, conducerea instituţiei a decis schimbarea din funcţie de şefului acestei structuri interne, Nicoleta Crăciunoiu.