- Scris de Anca Visan
Consiliul Local Ploieşti a aprobat, într-o şedinţă derulată astăzi, acordarea gratuităţii la transportul public pentru toţi elevii cu domiciliul sau reşedinţa în municipiu şi care învaţă la şcolile sau liceele din Ploieşti. Pentru a beneficia, însă, de această facilitate, elevii trebuie să facă dovada că au participat la cursuri, iar venitul mediu pe membru de familie nu trebuie să depăşească un anumit prag valoric impus de autorităţi.
Direcţia Tehnic Investiţii din cadrul Primăriei Ploieşti anunţă că va începe o nouă etapă de aplicare a marcajelor rutiere cu operatorul contractat pe anumite străzi din municipiu. Data limită este 20 octombrie.
Faţa Ploieştiului în perioada sărbătorilor de iarnă se va schimba, în acest an, anunţă autorităţile locale, care au lansat o procedură de selecţie pentru un nou concept, care să vizeze modul de organizare a târgului şi acţiunilor dedicate Crăciunului, dar şi a iluminatului festiv din această perioadă. Primăria Ploieşti a alocat 40.000 de lei, fără TVA, pentru această procedură.
Conducerea Transport Călători Express, societate deţinută integral de administraţia locală din Ploieşti, anunţă că a renunţat, în ultimele luni, la câteva zeci de angajaţi. Confruntată cu reale probleme financiare, societatea urmează să mai renunţe, în acest an şi în 2018, la câţiva salariaţi, ţinta fiind să ajungă, anul viitor, la 900, cu aproximativ 10% mai puţini decât avea în această vară.
După ce au acumulat două luni de întârzieri, angajaţii de la Servicii de Gospodărire Urbană Ploieşti, societate deţinută de municipalitate, îşi vor primi salariile. Conducerea a anunţat că a ajuns la un acord cu ANAF-ul în privinţa reeşalonării datoriilor, ceea ce a dus la ridicarea popririlor care blocau activitatea societăţii. Prin urmare, şi salariaţii îşi vor putea primi banii, prima tranţă fiind programată astăzi.
Lansată la începutul lunii august a acestui an, la multă vreme după ce SGU rămăsese fără contract, licitaţia Primăriei Ploieşti pentru mentenanţa sistemului de iluminat public este blocată pentru a doua oară. Primarul Adrian Dobre a anunţat că o firmă a depus o contestaţie în instanţă, cu scurt timp înainte de deschiderea ofertelor.
Primarul municipiului Ploieşti, Adrian Dobre, a cerut o analiză responsabilă cu privire la tarifele practicate de Hale şi Pieţe, societatea deţinută integral de administraţia locală. Totodată, edilul propune şi reducerea cheltuielilor, care să permită reducerea unor tarife şi, mult mai important, eficientizarea activităţii.