- Scris de Nina RADU
- Scris de Anca Visan
Săptămâna trecută, vă povesteam despre faptul că preşedintele Consiliului Judeţean Prahova, social-democratul Mircea Cosma, pregăteşte debarcarea vicelui Auraş Dragomir. De atunci, însă, multe s-au întâmplat, însă nimic din ceea ce se anunţa. Mai precis, Cosma a renunţat la proiectul de hotărâre privind înlăturarea colegului său democrat-liberal de la dreapta sa (vă spunem mai jos de ce), PSD a ieşit de la guvernare, miniştrii social-democraţi au demisionat, iar prefecţii PSD au fost, şi ei, schimbaţi. Toate acestea, în doi timpi şi trei mişcări, dovadă că PD-L se antrenează de ceva vreme pentru acest maraton!
- Scris de Anca Visan
PNL a început să îşi întărească structurile din teritoriu în vederea alegerilor prezidenţiale din această toamnă. În ceea ce priveşte filiala Ploieşti a formaţiunii, un prim pas în acest sens era, evident, numirea unui nou preşedinte şi alegerea noilor membri ai Biroului Politic Municipal. Astfel, la sfârşitul acestei săptămâni, liberalii ploieşteni au făcut ordine, alegându-şi, în prezenţa prim-vicepreşedintelui partidului, Ludovic Orban, noua conducere.
- Scris de Anca Visan
Adunare mare, mon cher, joi seară, la Ploieşti. Aproximativ 800 de social-democraţi au "înroşit”sala cea mare a Casei Sindicatelor care a găzduit Conferinţa Extraordinară a PSD Prahova, eveniment condimentat, din când în când, cu ceva huiduieli, vociferări şi ameninţări de decapitare la adresa preşedintelui în exerciţiu Traian Băsescu.
Pesediştii prahoveni s-au pus pe treabă foarte serios pentru a-l scoate pe şeful pesediştilor, pardon, pe monsieur Mircea Geoană, preşedinte al ţării. Şi cum lupta cu armata portocalie a lui Traian Băsescu nu se anunţă a fi una uşoară, PSD şi-a pus la punct strategia de campanie şi a început instruirea oamenilor în vederea obţinerii unui număr de voturi în plus, pentru prezidenţiabil, în Prahova. Adică să se numere găleţile roşii necesare distribuirii către electorat, pungile de făină, remuneraţia tarafurilor de manelişti etc.
Huiduielile, la început!
Fostul subprefect, Mircea Ioniţă, cel căruia i-a revenit ingrata misiune de a-i plictisi pe cei 800 de pesedişti veniţi la instruire, citindu-le legea electorală, a fost dat jos de pe scenă după ce, în mai multe rânduri, i se ceruse să spună ceva "interesant”. Într-un final, încăpăţânatul, vizibil iritat de lipsa de interes a audienţei care, în mare parte, făcea revista presei, a decis să coboare, îmbufnat, de pe scenă. După acest moment, au urmat discursurile în timpul cărora, cu vorbe meşteşugite, PSD-iştii au fost practic hipnotizaţi, tensiunea crescându-le de fiecare dată când, printre buzele roşii ale vreunui lider social-democrat, se rostogolea numele lui Băse'.
Armata cu fulare roşii a pornit la lupta de clasă
2212 pesedişti putere. Aceasta este puterea "armatei cu fulare roşii” a lui Mircea Cosma care a şi stabilit ce anume are de făcut fiecare dintre responsabilii de secţii de votare pentru ca numărul de voturi pe care trebuie să le obţină Geoană în Prahova, minim 100.000, să iasă. Iată care este schema: titularul fiecărei secţii de votare va trebui să stea de vorbă, în numele partidului, cu cel puţin o sută de persoane cu drept de vot, "pentru a face o bază de date şi a ne contura o cifră pe care ne bazăm în ziua alegerilor”. "Până pe data de 20 octombrie, ora 12.00, fiecare trebuie să aibă cel puţin o sută de oameni cu care a vorbit, altfel aceşti responsabili vor fi înlocuiţi”, a tunat preşedintele PSD Prahova, Mircea Cosma.
„Escortele”
Ceea ce nu v-am spus, însă, este faptul că liderul social-democraţilor prahoveni cere mult mai mult, şi anume o bază de date care să conţină numele, codurile numerice personale, adresele şi numerele de telefon ale celor o sută de "simpatizanţi” ai partidului. Ce înseamnă asta? Ei bine, asta înseamnă că PSD s-a deşteptat, mai târziu, ce-i drept, şi a constatat că metoda democrat-liberală de a "conduce” oamenii la urne în ziua alegerilor a dat rezultate şi merită încercată. Dar pentru aceasta era nevoie de toate acele date. Probabil respectivii vor primi şi ceva în schimbul promisiunii "simpatiei” lor, tocmai bine ca să fie şantajaţi frumuşel pe 22 noiembrie şi să pună ştampila exact în căsuţa care le va fi indicată. Sigur, nu vor îndrăzni să nu vină la vot, pentru că altfel se vor trezi cu niscaiva "escorte” la uşă.
"Băsescu, pa!”
Acesta este sloganul pe care PSD l-a ales pentru această campanie prezidenţială. "Alegerile din 2004 s-au desfăşurat sub sloganul „Băsescu, D.A.!”. Anul acesta se vor desfăşura sub sloganul „Băsescu, pa!””, a declarat preşedintele Consiliului Naţional al PSD şi deputatul de Mizil, Adrian Năstase, arătând că, "dacă a-l vota pe Băsescu prima dată a fost un gest de naivitate, a-l vota a doua oară ar fi un gest de iresponsabilitate”. De cealaltă parte, Mircea Cosma, mare iubitor de istorie, a apelat la cunoştinţele sale în materie pentru a sublinia necesitatea înlăturării acestei "cangrene”, a acestui "virus” numit Traian Băsescu. "Din cei 522 de voievozi ai Ardealului, Ţării Româneşti şi Moldovei, niciunul nu a purtat numele de Traian. 1812 ani ne-au trebuit, după Traian, pentru a redeveni stat în graniţele lui Decebal”, a spus Cosma.
Aplauzele, la urmă
"Lasă-ne, du-te, pleacă, să nu te mai vedem!”, i-a strigat Mircea Cosma actualului şef al statului de pe scena sălii mari a Casei Sindicatelor, în aplauzele futunoase ale audienţei electrizate la gândul că "trebuie să îi luăm gâtul lui Băsescu”, după cum a îndemnat senatorul Daniel Savu, alias ofiţerul în rezervă SRI Savu Daniel.
Băsescu, deconspirat de Năstase, la Ploieşti
"Bombonel” este cel care l-a dat în gât pe preşedintele Traian Băsescu, cel care ne cam duce cu zăhărelul declarând, în nenumărate rânduri, că nu a luat o decizie asupra unei eventuale candidaturi pentru un nou mandat la Cotroceni. Iată, însă, că Adrian Năstase a aflat că "200.000 de afişe electorale cu Băsescu au fost tipărite la Monitorul Oficial”. "Mi se pare ciudat că Băsescu spune că se afătuieşte cu Dumnezeu în această privinţă, dar, pe sub masă, decizia a fost luată”, a mai afirmat deputatul de Mizil, criticând lipsa de transparenţă a discursului lui Băsescu. Mai mult, liderul social-democrat a insinuat că toată această mânărie s-ar fi făcut cu ştirea şi deplina colaborare a preşedintelui Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase, Monitorul Oficial fiind o regie aflată în subordinea Camerei.
- Scris de Irina Sima
Coaliţia PSD-PD-L pare a fi o mâţă cu nouă vieţi. Cu toate că a înfruntat o mulţime de intemperii politice, căsnicia dintre cele două partide aflate la guvernare se ţine, încă, pe picioare. Pentru cât timp, însă? Noi, bârfitorii de la Actualitatea Prahoveană, nu am contabilizat câte vieţi mai are pisica cu pricina, dar vă putem spune că săptămâna aceasta se va mai „uşura” de una pentru că vor urma, din nou, zile de foc, la nivel local, pentru cele două formaţiuni politice.
Zvonurile care de multă vreme bântuiau prin Casa Albă cu privire la înlocuirea viceprimarului Carmen Dumitru sunt la un pas de a deveni realitate. Readucerea subiectului pe tapet a excitat la maxim neuronii curioşilor care au început să facă muncă de detectiv prin Palatul Administrativ pentru a afla ce anume i-a pus capac, de data aceasta, impulsivului primar pedelist, Andrei Volosevici.
„Fluturaşii” Robertei, cauza nervilor lui Volosevici
Începutul săptămânii trecute a fost marcat de dezvăluirile şocante pe care preşedintele Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase, le-ar fi făcut despre sine într-un „Raport despre furat” împărţit, în mii de exemplare, prin municipiul reşedinţă de judeţ. Pe scurt, cei care au comandat fluturaşii denigratori au consemnat o aşa-zisă mărturie a liderului democrat-liberal despre delapidarea unor fonduri de la primărie şi consiliul judeţean. „Fluturaşii” care s-au spart, zilele trecute, în capul preşedintelui Camerei Deputaţilor, Roberta Anastase, sunt, deci, cei care i-au pus nervii la încercare primarului Andrei Volosevici, care vede roşu în faţa ochilor de fiecare dată când dă nas în nas cu vreun pesedist. Şi cum astfel de întâlniri de-a dreptul iritante erau inevitabile, una dintre cele două doamne viceprimar, Carmen Dumitru, fiind reprezentata PSD la vârful administraţiei locale, edilul ploieştean a hotărât să pună piciorul în prag pentru a-şi proteja sănătatea: Carmen Dumitru trebuie să zboare precum fluturaşii denigratori despre care se presupune că ar fi fost comandaţi de pesedişti. Nici una, nici două, că s-a pus de o şedinţă de Consiliu Local, pe ordinea de zi aflându-se şi proiectul de hotărâre privind înlocuirea „inculpatei” acuzată, în expunerea de motive, că nu şi-ar fi făcut bine treaba.
Schimbarea lui Carmen Dumitru a ajuns subiect de importanţă naţională
Se pare, totuşi, că lui Volosevici nu îi va fi chiar aşa de uşor să se descotorosească de Carmen Dumitru. Conform unor surse din PSD, aceasta din urmă ar fi plâns pe umărul proaspătului preşedinte al PSD Prahova, Mircea Cosma, care, evident, nu putea sta cu mâinile în sân, aşa încât a apelat la mai marii săi de la Bucureşti. Şi uite aşa, cazul „Dumitru” a ajuns la Mircea Geoană care a promis că va discuta cu bunul său partener de coaliţie, Emil Boc, pentru a-l mai domoli pe primarul Ploieştiului, Andrei Volosevici. Toate acestea au ajuns, însă, la urechile fine ale Robertei Anastase care, alarmată de mişcările de trupe care se fac pentru sabotarea deciziei primarului Ploieştiului, a venit, pe şest, la biroul acestuia din Casa Albă pentru a pune la punct o strategie de „apărare”.
Mircea Cosma are chef de administraţie, nu de „fluturaşi”
Preşedintele PSD Prahova, Mircea Cosma, este de părere că primarul Andrei Volosevici a „uitat” că social-democraţii sunt parte a coaliţiei, aşa încât încearcă să găsească înţelegere la şefa acestuia, Roberta Anastase. „Eu cred că a uitat că suntem în coaliţie”, ne-a declarat liderul pesedist, subliniind faptul că, din punctul său de vedere, o astfel de măsură „ţine mai mult de impetuozitate şi avânt”. „Unii vor să bage bage zâzanie cu orice preţ”, a mai afirmat Cosma, catalogându-i pe aceşti oameni drept „specialişti în chestiuni şmechereşti”. De asemenea, şeful social-democraţilor prahoveni vrea schimbarea viceprimarului Carmen Dumitru pentru că „orice acţiune determină o reacţiune egală şi de sens contrar, ceea ce înseamnă că voi fi presat să fac acelaşi lucru la Consiliul Judeţean, ori eu am chef de administraţie şi de fonduri europene”. Va fi interesant de văzut dacă nu cumva, până la urmă, proiectul va fi retras de pe ordinea de zi, aşa încât pesediştii să nu aibă ocazia să se victimizeze prea mult în faţa electoratului.
- Scris de Anca Visan
Primarul Ploieştiului, Andrei Volosevici, nu a fost un copil tocilar şi nu i-a plăcut fizica. Deloc! Dacă i-ar fi plăcut, micul „Volo” ar fi ştiut că „orice acţiune este urmată de o reacţiune egală şi de sens contrar” şi nu ar fi aşteptat ca tocmai Mircea Cosma „cel Bătrân” să îl înveţe acest principiu. Şi nu în teorie, ci în practică. Pentru că, deh, nu degeaba se spune că „practica ne omoară”. Iar tânărul democrat-liberal va constata, cât de curând, că vorbele de duh ale românului au şi un mare sâmbure de adevăr.
- Scris de Anca Visan
Săptămâna trecută a stat sub semnul trandafirilor. Ne referim, desigur, la cei trei trandafiri ai pesedeului prahovean, care s-au scuturat de petale, alegându-şi un alt grădinar, în postura lui Mircea Cosma. Filiala prahoveană are un nou preşedinte, după ce, cinci ani de zile, a fost condusă de fostul ministru Marian Săniuţă. Îl felicităm pe Mircea Cosma pentru noua funcţie cumulativă şi, totodată, nu putem să nu remarcăm faptul că PSD Prahova respectă noua tendinţă de la Bucureşti: „Promovarea tinerilor în toate funcţiile”
- Scris de Anca Visan
Avânt revoluţionar în PSD Prahova! Peste 17.000 de semnături au fost strânse, până acum, în judeţul nostru, pentru candidatul formaţiunii la prezidenţiale, Mircea Geoană, după ce tizul acestuia, Mircea Cosma, a preluat şefia organizaţiei judeţene a partidului.
„Lenea aparţine trecutului”, a declarat Cosma în cadrul unei conferinţe de presă, neputându-se abţine de la a-l înţepa puţin pe fostul preşedinte, Marian Săniuţă. Liderul social-democrat a anunţat că şi-a propus ca, până până pe 12 octombrie, organizaţia Prahova a partidului să strângă 50.000 de semnături pentru prezidenţiabilul Geoană. În ceea ce priveşte numărul de voturi pentru viitoarele alegeri, Mircea Cosma, directorul de campanie al PSD în Prahova, spune că vrea ca partidul să obţină, aici, cel puţin 100.000 de voturi pe o medie de participare de 30-40%.
Purtătorul de cuvânt al formaţiunii, pe perioada campaniei electorale, Daniel Savu, susţine că, în turul al doilea, PSD Prahova trebuie să aducă „un plus” de voturi pentru candidat, şi nu „un minus”, aşa cum s-a întâmplat în 2004.
- Scris de Anca Visan
Deputatul liberal de Valea Prahovei, Cristian Burlacu, acuză ministerul condus de Elena Udrea că nu doreşte turism verde în România, iar guvernul dovedeşte neprofesionalism în tratarea unor subiecte importante cum ar fi cel privind introducerea etichetei ecologice în scopul promovării şi dezvoltării unui turism durabil.
