- Scris de Nina RADU
- Scris de Nina RADU
Preşedintele UDMR, Marko Bela, deputatul PD-L, Viorel Constantinescu, şi senatorul PSD, Octav Cozmâncă, primii doi candidaţi pentru încă un mandat în Parlament, sunt printre aleşii cu cele mai puţine iniţiative legislative în ultimii patru ani. În studiul realizat de Institutul de Politici Publice, pe locuri fruntaşe sunt şi parlamentarii prahoveni.
- Scris de Irina Sima
The electoral campaign has begun. Officially!!! After the fuss of the local elections, I wonder what comes next. The candidates keen on "door-to-door” will pay us visits. They will ask us what salary we have, if the money is enough to get by, if we want to visit Paris or shop in Milan, if we have a car or if we want to fly to Mars. They will knock on our doors, and greet on the street. We will be tricked by a smile and a bag of sugar and oil. We have been living the illusion of wealth and prosperity for 30 days.
- Scris de Nina RADU
Campanie în forţă în weekend la Mizil. Adrian Năstase, candidat la un mandat de deputat în Colegiul 8 şi preşedinte al Consiliului Naţional al PSD, a primit sprijin de la însuşi Mircea Geoană, liderul social-democraţilor. Cei doi „grei” ai PSD au încercat să stea de vorbă cu cât mai mulţi simpatizanţi, au pus chiar mâna pe unii din ei, şi, bineînţeles, să adune cât mai multe voturi pentru Năstase. Alături de liderii pesedişti s-a aflat, în permanenţă, Mircea Cosma, preşedinte Consiliului Judeţean Prahova.
- Scris de Nina RADU
La începutul săptămânii, chiar înainte de a pleca spre Parlament, unde urma să se dezbată moţiunea de cenzură „Educaţia rămâne, Guvernul pleacă” iniţiată de PD-L, deputatul liberal Horia Toma, candidat PNL în Colegiul 10 Deputaţi, a vorbit într-o conferinţă de presă despre salariile profesorilor şi de campania electorală. Toma a ajuns la Bucureşti, dar moţiunea de cenzură nu a fost dezbătută din... lipsă de cvorum.
- Scris de Nina RADU
Un marş roşu, amintind de defilările comuniste din epoca trecută, a precedat lansarea candidaţilor social-democraţi pentru alegerile parlamentare de la 30 noiembrie. După ce au împânzit oraşul cu geci şi steaguri roşii, pesediştii s-au oprit la Casa Sindicatelor, unde deputatul Marian Săniuţă, liderul PSD Prahova, i-a prezentat pe colegii săi care visează să ajungă în Parlamentul României.
- Scris de Nina RADU
Avocatul Iulian Teodorescu, candidatul PNL în Colegiul 11 Deputaţi, doreşte începerea unor negocieri pentru reluarea contractului de concesiune al Hipodromului din Ploieşti. Teodorescu i-a trimis o scrisoare primarului Andrei Volosevici în care îl roagă pe edil să se întâlnească cu reprezentanţii Ippodromi & Citta pentru a renegocia contractul de concesiune.