- Scris de Paul Dumitrescu
Românii aruncă cinci milioane de tone de alimente în fiecare an. Un sfert dintre produsele aruncate nici măcar nu sunt scoase din ambalaje. Autorităţile se pregătesc de mai bine de 10 ani să pună la punct o strategie care să reducă risipa de alimente, dar până acum nu a apărut niciun rezultat.
Joi, 3 aprilie, reprezentaţii Consiliului Judeţean Prahova s-au întâlnit cu președinții raioanelor din Republica Moldova membre ale Euroregiunii „Siret-Prut-Nistru". Discuțiile au vizat atragerea de investitori pentru dezvoltarea acestor zone, dar și atragerea altor unități administrativ-teritoriale în organizația economică.
Scumpirile carburanților, mărirea accizei la țigări și majorarea prețului gazelor naturale vor determina populația să scoată mai mulți bani din buzunar pentru aceleași servicii.
Dacă în urmă cu zece ani, românii care munceau în străinătate le-au trimis familiilor rămase în țară peste 6,5 miliarde de euro, acum suma este la jumătate, potrivit celor mai recente date ale Băncii Naționale.
Populația trebuie să cunoască noțiuni economico-financiare pentru a face față complexității produselor financiare, a afirmat guvernatorul BNR, Mugur Isărescu. Analizele Comisiei Europene arată cum nivelul redus al cunoștințelor populației a amplificat criza globală.
Conform unor surse din piaţă, citate de Mediafax, OBI se pregătește să se retragă de pe piața de bricolaj din România.
Din a doua jumătate a anului, Guvernul va declanșa, prin Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) și Inspecția Muncii, o serie de controale la firme, în cadrul unui „proiect-pilot" care va fi definitivat în perioada imediată, pentru identificarea muncii la negru și a cazurilor de evaziune.
Ministrul Muncii Rovana Plumb a declarat, duminică seară, că se doreşte motivarea personalului bugetar să furnizeze servicii de calitate şi, în acest sens, s-a propus acordarea a două salarii brute pe an ca premiu de excelenţă.