- Scris de Irina Sima
În urma discuțiilor purtate cu ANAF de către reprezentanții municipalității, în această dimineaţă, din datoria rămasă de plată, respectiv 8 milioane de lei, societatea TCE (fosta RATP) va fi scutită de plata unor penalităţi, iar suma finală va fi redusă la 3,2 milioane de lei, se anunță într-un comunicat de presă al Primăriei Ploiești.
De asemenea, în urma discuţiilor purtate cu funcţionarii din cadrul direcţiei economice a primăriei, au fost identificate sursele financiare necesare activităţii societăţii de transport TCE până la finalul acestui an.
La fel ca și la ședința CJ Prahova programată joia trecută, nici ședința de duminică, 26 iunie, nu a putut fi una statutară, în sala de consiliu neparticipând două treimi din numărul aleșilor județeni.
Bogdan Toader (Foto), președintele PSD Prahova, va fi nominalizat din partea coaliției PSD-ALDE pentru președinția Consiliului Județean Prahova, urmând ca un vicepreședinte să fie nominalizat din rândul membrilor ALDE, numele vehiculat fiind Vasile Pătrașcu.
Primarul Adrian Dobre (Foto) a emis dispozițiile privind atribuțiile viceprimarilor Cristian Ganea și George Pană. Cei doi viceprimari ai Ploieștiului nu mai au în atribuții coordonarea activității regiilor și societăților aflate în subordinea Consiliului Local.
Primarul ales al Municipiului Ploiești, liberalul Adrian Dobre, a declarat într-o emisiune la postul Valea Prahovei TV că municipalitatea va apela la un împrumut cu o dobândă de 1% pentru cumpărarea celor 30 de tramvaie noi promise în campania electorală.
Dan Ioniță, fostul director al SGU Ploiești în mandatul lui Volosevici (2008-2012), este noul consilier personal al primarului Adrian Dobre.