- Scris de Irina Sima
- Scris de Irina Sima
Pub-ul "Mundo Fantasia" este o lume aparte. Aflat în centrul capitalei Regatului Spaniei, pub-ul este vizitat în proporţie de 91% doar de fete declarate lesbiene dar şi de perechi hetero în căutare de câte o doritoare de trio-uri. Cartierul Chueca a fost cucerit de aproximativ 10 ani de către grupurile gay şi lesbiene şi primeşte zilnic mii de turişti sau localnici atraşi de atmosfera libertină.
Prizonieră într-un corp care nu-i aparţine
Nichita are 25 ani şi este sârbo-româncă din Banat. "Am început să studiez filozofia un an, la noi, apoi am plecat în Spania, că nu mai suportam mitocănia din cluburile din zonă. Toţi mă ştiau că sunt lesbi... Am hotărât să plec într-o ţară în care mă pot şi căsători cu o altă femeie. În aceeaşi situaţie cu Nichita se află şi Teodora, cunoscută în mediile lesbos madrilene ca Tedy. S-a născut în Spania. Tatăl ei a fost revoluţionar si, hăituit de mineri, a fugit în Bilbao. Eu practic mă simt prizonieră într-un corp care nu-mi aparţine. Nu e vina mea că m-am născut aşa - se plânge Tedy. Probabil îmi voi face operaţie când voi avea suficienţi bani pentru schimbare de sex, în Brazilia... De moment, sunt nimfomană, lesbiană şi... prostituată, ca să-mi satur instinctele."
O Honda, un „piso” sau despre inconvenientul de a nu fi „hetero”
Tedy spune că sunt puţine românce care au curajul să-şi recunoască apartenenţa sexuală. În sala în care Tedy şi Nichita lucrează reuşesc să strângă la sfârşitul de săptămâna peste 100 de fete. Multe vin doar să le vadă pe românce. Le aruncă cu bilete de bani, ca la manele, "fără număr... fără număr". "Noi le-am învăţat! La început la mişto, dar acum câştigăm bine. În afara scenei nu avem relaţii. Suntem doar colege de scenă". Nchita şi Tedy şi-au cumpărat împreună o Honda şi plătesc în rate un "piso" - apartament de vreo 250.000 euro - în cartierul Chueca. Pe lună, fiecare poate câştiga 8.000 de euro. „Probabil că daca eram hetero am fi câştigat mai mult”, spun ele un pic dezamăgite.
- Scris de Nina RADU
Lozul cel gras. Poate paradoxal, în timpuri de criză şi recesiune economică populaţia Spaniei crede tot mai des în minuni de peste noapte. La toate loteriile s-au format în aceste zile cozi de zeci (uneori sute) de persoane, toate animate de speranţa că vor cumpăra biletul câştigător pentru tradiţionala loterie de Crăciun, poreclită şi "El Gordo "(Grasul)
- Scris de Irina Sima
La începutul acestei luni am primit următorul comunicat spre publicare din partea Biroului Federal de Investigaţii din Chicago, în legatură cu un cetăţean american de origine română, pe nume Gabriel Constantin, căutat pentru spălare de bani şi fraude pe Internet. Acesta face parte din lista de infractori români arestaţi în decembrie 2006.
Rugămintea celor de la FBI a fost să facem cunoscut şi în comunitatea româneasca de aici din America, dar şi din România numele acestui infractor.
Filiera română
De curând, unul dintre infractori, Adrian Florin Fechete, a primit o pedeapsă record de 27 de ani de închisoare.
Agentul FBI a declarat că le-a fost destul de greu să-i stabilească adevărata identitate deoarece acesta s-a folosit de nu mai puţin de 11 nume diferite. Infracţiunile au fost comise în zona oraşului Chicago, unde Gabriel Constantin locuia împreună cu alţi infractori. Ei au avut însă legătura directă cu România, unde trimiteau banii şi de unde se coordona o parte din activitatea infracţională.
Victime de pe întreg cuprinsul SUA escrocate cu aproape 300 000 de dolari
În momentul de faţă este posibil ca românul să se ascundă încă prin America sub diferite identităţi sau să fi fugit înapoi în România.
Între Ianuarie 2004 şi Octombrie 2005 Constantin a primit prin Western Union, la diferite locaţii din Chicago, din partea victimelor de pe întreg cuprinsul SUA, cărora le promitea o a doua şansă să câştige produse licitate pe eBay, suma de aproximativ 297.000 de dolari, folosind acte de identificare false din state precum Ohio, Nevada sau Vermont.
Grupul infractional cuprinde pe urmatorii:
ADRIAN FLORIN FECHETE (condamnat de curand la 27 de ani de inchisoare) , BOGDAN GANESCU, RAIMONDORAY CERNA, MARIAN ALEXANDRU, AIDA SALEM, RADU RIZESCU, GABRIEL CONSTANTIN, GIANINA SIMON, ADRIAN IANC, CRISTIAN BENTAN, MIHAI BLEDEA, CONSTANTIN REMUS LUCAN, GARY MICHAEL SCHNEIDER, STEFAN LAURENTIU DUMITRU, JESSIE VEGA, MUSZKA LADISLAU, MIHAIL EUGEN HANN, MIHAI PANAITESCU, IGOR ASLAN, LUCIAN NANAU si IOAN MOLOMAN
Cei care pot da relaţii despre el sunt rugati să contacteze FBI-ul direct la : 312-421-6700 sau email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau redacţia noastră.
Date personale:
Gabriel Constantin
Data naşteri: 18 Noiembrie 1968 (40 de ani)
Înălţime: aprox. 1,55-1,60 m
Greutate : aprox 75 kg
Ochii căprui şi păr negru (posibil ras pe cap)
- Scris de Irina Sima
Într-o perioadă în care economia pare să o cam fi luat-o razna, băncile falimentează sau sunt achiziţionate de stat, atât în America, cât şi în Europa, iar acţiunile la bursă scad vertiginos, cea din Bucureşti fiind chiar închisă pentru o zi, când aproape totul în jur provoacă amărăciune, mă gândeam să vă mai îndulcesc puţin viaţa. Nu pot să o fac decât dacă doriţi şi voi să vă puneţi şortul la gât.
Nu, nu să vă puneţi capăt zilelor... că vă mănâncă alţii coliva...
Vă invit azi să gătim ceva simplu şi rapid de preparat, încât să vă puteţi surprinde în mod plăcut sau chiar impresiona cu acest preparat soţia, soacra, copiii sau soţii, după caz.
Spor la treabă şi aştept să îmi spuneţi cum v-au ieşit?!
Nu uitaţi: când sunt gata să vă chemaţi şi prietenii sau vecinii, mai ales pe cei care au câte o plată cu dobândă foarte mare la casă, sau, şi mai rău, pe cei cărora le-a luat deja banca casa.
Cititorii sunt invitaţi să „consulte” şi varianta electronică a reţetei, incluzând şi un film al preparării, pe blogul http://labucatarie.blogspot.com, creat de autor special pentru reţete culinare
Ingrediente: 250 g zahăr, 4 ouă, 1 cană de lapte, 1 plic de drojdie uscată sau proaspătă, coajă de lămâie, aprox. 400 g faină (sau cât cere aluatul)
125 g unt/margarină, alte 50 g zahăr, 1/2 lămâie (coajă)
1 cană de lapte îndulcit
Preparare
- drojdia se lasă la dospit 10 minute cu puţină făină şi apă călduţă, apoi se pun într-un castron şi se amestecă cu 4 ouă, 1 cană lapte, 250 g zahăr, făină cât cere.
- untul sau margarina se freacă cu 4-5 linguri de zahăr şi coajă de lămâie până se omogenizează
- aluatul se frământă şi se adaugă făină treptat până capătă o consistenţă potrivit de moale să poată fi întins
- se întinde compoziţia din unt/margarină cu zahăr şi coajă de lămâie pe toată suprafaţa aluatului şi apoi se rulează
- se taie după aceea în bucăţi de câţiva centimetri şi se pun în tavă
- se lasă să mai dospească 15-20 de minute şi se introduc la cuptor la o temperatură potrivită, aprox. 355 de grade F, 180 de grade C
- se mai trage cu ochiul la ele... din când în când... să nu se simtă singure
- când sunt aproape gata, se scot şi se toarnă peste ele lapte îndulcit cu zahăr şi se mai pun aproximativ 10 min. la cuptor
- se lasă puţin să se răcească şi se scot apoi pe un platou/farfurie etc şi se pudrează cu zahăr după preferinţe. Poftă bună!
P.S. În crize foarte acute, pentru rezultate rapide se dublează cantitatea de zahăr din reţetă !
- Scris de Marian Petruța
Pe o vreme ploioasă, amestecată cu ninsoare, românii din Chicago au mers la vot la cele trei secţii de votare organizate în Windy City. Una dintre secţii a fost la Consulatul General al României din centrul oraşului, unde, până la prânz, se înregistrase o prezenţă scăzută, asta şi din cauză că românilor li s-a oferit posibilitatea de a vota în celelalte două secţii, situate lângă două biserici româneşti. Prezenţa mai numeroasă s-a înregistrat la cele două secţii din vecinătatea bisericilor, unde românii au votat, în special, după terminarea slujbelor religioase de duminică dimineaţa.
- Scris de Irina Sima
Într-o perioadă în care auzim de preşedinţi de companii care au luat zeci de milioane de dolari salarii atunci când companiile lor pierdeau bani este greu de crezut că mai există oameni care, chiar dacă au avut şansa să fie milionari, au decis că banii şi bogăţia nu sunt ceea ce îşi doresc în viaţă.
- Scris de Marian Petruța
Dacă pentru unii români din America criza economică se resimte prin pierderea numărului de ore sau chiar a locului de muncă, pentru familia Valentin şi Maria Dima din Waukegan (Illinois), o suburbie din partea de nord a oraşului Chicago, lucrurile stau aproape invers.
Valentin Dima a primit bonus, conform declaraţiilor făcute în presa locala, un cec în valoare de 33,000 de dolari, iar soţia lui Maria o sumă ceva mai mică. Un bonus care reprezintă pentru unii salariul pentru un an de zile.
