- Scris de Cristina Marinescu
Reprezentanții angajaților din cadrul SGU Ploiești au anunțat declanșarea conflictului de muncă, după răspunsul primit de la conducerea societății, la scrisoarea cu revendicări, în 10 puncte, transmisă în cursul zilei de luni.
După aproape opt luni de aşteptare, primarii din Prahova află, în ultima decadă a acestei luni, ce proiecte de modernizare vor primi finanţare din bugetul Consiliului Judeţan. Conducerea CJ Prahova a anunţat că va pune în dezbatere în şedinţa din 23 august lista cu alocările către administraţiile locale.
Cezar Stoichiciu, directorul Clubului Sportiv Municipal Ploieşti în ultimii doi ani, a revenit, zilele trecute, la Poliţia Locală, unde mai lucrase înainte să fie detaşat la CSM.
După ce, zilele trecute, sindicaliştii avertizau că "există premisele declanşării unui conflict de muncă", astăzi a apărut informaţia că angajaţii de la Servicii de Gospodărire Urbană Ploieşti au început strângerea de semnături pentru a intra în grevă generală. Dincolo de problemele mai vechi ale societăţii, oamenii reclamă întârzierea salariilor şi bonurilor.
Două contestaţii depuse în cadrul noii licitaţii organizate de Primăria Ploieşti pentru delegarea serviciilor de dezinsecţie, deratizare şi dezinfecţie au dus la suspendarea procedurii, fapt care agravează un blocaj existent de aproape doi ani în municipiu în acest domeniu.