- Scris de Anca Visan
Conducerea Primăriei Ploieşti anunţă că a finalizat un proiect de hotărâre care vizează acordarea bazei de antrenament de la Crângul lui Bot echipei Petrolul Ploieşti, grupare care în mod tradiţional a folosit terenul de aici, până în momentul falimentului fostei societăţi. După ce a primit de la Primărie mărcile şi palmaresul, noua asociaţie care doreşte să continue tradiţia "lupilor galbeni" a solicitat şi dreptul de folosinţă asupra acestei baze, care face parte dintr-un teren mai mare dat în concesiune către Apa Nova.
Economie de bani şi timp pentru Primăria Ploieşti, în planul pentru realizarea unui nou spital, care să reunească sub acelaşi acoperiş cele două unităţi medicale deţinute de administraţia locală, Pediatria şi Schuller-ul. Autorităţile au obţinut, gratuit, un studiu de fezabilitate şi un proiect master care fusese elaborat la comanda Ministerului Sănătăţii.
Marcajele rutiere din ploiești vor fi refăcute. La mai multe săptămâni de la încheierea contractului în acest scop, administrația locală anunță, în sfârșit, și începerea lucrărilor.
Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară (OCPI) Prahova a încheiat contracte de finanțare cu 72 de primării din județ, pentru realizarea lucrărilor de înregistrare sistematică pe sectoare cadastrale. Unitățile administrativ-teritoriale (UAT) primesc, în 2017, pentru realizarea lucrărilor de înregistrare sistematică, suma de 150.000 de lei/UAT, față de 135.000 de lei/UAT, în 2016.
De marți, 1 august, sunt în vigoare noile tarife practicate de Transport Călători Express, operatorul de transport public din Ploiești. Pentru un abonament care până luni costa 63 de lei/ lună călătorii plătesc, de acum, 122 de lei.
Donald Constantin pleacă din funcția de director al Servicii Gospodărire Urbană Ploieşti, ca urmare a unei decizii comune luate marți, de membrii Consiliului de Administraţie și cei ai Adunării Generale a Acţionarilor societății amintite.
Autorităţile locale anunţă că două firme au depus oferte în cadrul licitaţiei lansate pentru efectuarea unei expertize la noua staţie de epurare a municipiului Ploieşti. Anunţul vine în condiţiile în care lucrările sunt sistate de ani buni, iar autorităţile vor o expertiză care să arate dacă, în lunga perioadă de pauză, aparatura deja instalată aici s-a conservat sau dacă va fi nevoie de investiţii suplimentare.