- Scris de Anca Visan
Primăria Ploieşti a semnat un contract pentru o finanţare nerambursabilă de la Uniunea Europeană, în cadrul unei axe dedicate investiţiilor în capitalul uman, proiectul vizând implementarea unei strategii pentru combaterea sărăciei şi excluziunii sociale. Dincolo de termenii pompoşi, programul, care nu are în dreptul său o sumă spectaculoasă, vizează îmbunătăţirea serviciilor dedicate persoanelor din comunităţile foarte sărace şi încurajarea intrării acestora pe piaţa muncii.
După mai multe săptămâni în care nu au putut efectua lucrări pe străzile şi trotuarele din Ploieşti, după ce bugetul pentru reparaţii curente se epuizase, undeva pe la mijlocul acestui an, autorităţile locale au găsit fonduri pentru suplimentarea bugetului, iar acum anunţă că se reiau lucrările. În următoarea perioadă se vor face intervenţii pe timp de noapte pe axa nord-sud a oraşului.
Primăria Ploieşti a primit rezultatul expertizei comandate cu privire la Parcul Municipal Vest, loc de agrement inaugurat în 2016, la finalul unui amplu şi costisitor proiect european, de aproximativ 15 milioane de euro. Expertiza relevă numeroase probleme, care ţin atât de modul în care a fost administrat parcul ulterior recepţiei, cât şi de modul în care s-au făcut lucrările aici în cadrul proiectului european, iar primarul Ploieştiului a declarat că urmează o "discuţie interesantă" cu funcţionarii care au semnat recepţia la finalul proiectului.
Poliţia Locală Ploieşti s-a înscris în programul Rabla, derulat de Ministerul Mediului, prin Administraţia Fondului de Mediu, cu intenţia de a trimite la fier vechi trei dintre cele mai vechi autospeciale din parcul auto al instituţiei şi de a le înlocui cu unele noi.
Problema dezinsecției și deratizării se complică, la începutul toamnei, în condițiile în care asigurarea acestor servicii se dovedește o misiune imposibilă fie măcar și în unitățile de învățământ.
Primăria Ploieşti a anunţat că intenţionează să creeze mai multe centre pentru after school, profitând de un program guvernamental care stabileşte modalitatea de finanţare pentru acest gen de activitate educaţională, atât de la bugetul de stat, cât şi de la bugetele locale.
Lucrările de reparaţii interioare derulate în ultimele luni la Bazinul Vega s-au finalizat, iar astăzi a început procedura de recepţie, au anunţat reprezentanţii Clubului Sportiv Municipal Ploieşti, structura din cadrul administraţiei locale care are în administrare complexul sportiv.
Primăria Ploieşti rămâne, pe 7 septembrie, fără un operator al sistemului de iluminat public, ceea ce înseamnă că, dacă nu se va găsi de urgenţă o soluţie, există riscul să nu mai aibă cine interveni în cazul unei avarii, mai ales că licitaţia derulată pentru găsirea unui nou operator a fost blocată de o contestaţie. Autorităţile anunţă că vor derula o procedură de urgenţă, pentru a angaja, pentru câteva săptămâni, o firmă specializată, până când licitaţia se va încheia.
În vreme ce administraţia din Ploieşti se zbate de peste un an şi jumătate să deblocheze situaţia privind contractul de deratizare, dezinsecţie, dezinfecţie şi ridicarea cadavrelor de animale de pe domeniul public, plăţile fiind blocate din octombrie 2015, iar noua licitaţie, lansată în această vară, fiind suspendată, o firmă din municipiu a fost declarată câştigătoare la o procedură de selecţie derulată de Primăria Bucureşti.