- Scris de Anca Visan
Autorităţile române au modificat criteriile de eligibilitate pentru reabilitarea termică a blocurilor de locuinţe din fonduri europene, înlăturând o prevedere absurdă, care în 2016 a făcut ca foarte puţine asociaţii de proprietari să fie interesate de acest program. Conducerea Primăriei Ploieşti anunţă că, în prezent, 43 de asociaţii din municipiu sunt interesate să depună proiecte, informaţiile primite fiind că axa de finanţare de la UE se va redeschide în luna septembrie a acestui an.
Cu toată că Transport Călători Express traversează o perioadă extrem de dificilă din punct de vedere financiar, toţi angajaţii operatorului de transport public al administraţiei ploieştene vor beneficia de majorări salariale, pe care le vor încasa începând din septembrie.
Clubul Sportiv Municipal din subordinea Primăriei Ploieşti va începe, săptămâna viitoare, lucrările de modernizare a stadionului "Ilie Oană", la aproximativ şase ani de la inaugurarea arenei. Lucrările se fac pentru îndeplinirea noilor standarde impuse de UEFA pentru găzduirea meciurilor în competiţiile europene de fotbal.
Primăria Ploieşti pregăteşte un proiect pentru sprijinirea sportului de masă şi iniţierea gratuită a copiilor din municipiu în cele mai populare sporturi de echipă. Iniţiativa, care se va derula la Parcul Municipal Vest, cu sprijinul antrenorilor de la Clubul Sportiv Municipal, poate reprezenta şi o etapă de selecţie a copiilor talentaţi spre echipale din cadrul CSM Ploieşti.
Conducerea Primăriei Ploieşti recunoaşte că a început demersurile pentru a evacua Doroftei Pub, restaurant care funcţionează într-un bloc cu bulină, dar spune că situaţia va fi tranşată în instanţă şi că termenul vehiculat, de 25 august, a fost greşit înţeles. Într-o declaraţie publică făcută azi, în urma unei discuţii cu Leonard Doroftei, primarul Ploieştiului a afirmat că măsura este luată ca urmare a unei modificări legislative şi că proprietarul restaurantului fusese notificat încă din primăvara anului trecut.
Consiliul Judeţean Prahova a aprobat, în şedinţa de astăzi, proiectele derulate de primării care vor primi finanţare de la bugetul instituţiei pentru lucrări de modernizare care vor fi derulate în parteneriat. Bugetul total alocat este de 20,4 milioane de lei, considerabil mai mare decât se anunţase la începutul anului, când autorităţile judeţene promiteau o alocare de 15 milioane de lei.
Prezent în Ploieşti, ministrul Economiei, Mihai Fifor, a declarat joi că Salina Slănic va fi dată în administrarea autorităţilor judeţene, care şi-au arătat disponibilitatea să facă investiţii pentru dezvoltarea acestui obiectiv turistic. "Cu o proiectare ingenioasă, ar putea să devină cea mai importantă salină din ţară", a explicat ministrul, care a precizat că transferul se va rezolva într-un termen de "două-trei săptămâni".
Blocajele se ţin lanţ la Primăria Ploieşti. Autorităţile locale au ajuns din nou într-o situaţie ingrată, după ce au observat, pentru a doua oară în acest an, că nu mai au bani pentru lucrările de reparaţii la străzi şi trotuare.
Administrația locală din Sinaia stabilește o premieră națională prin câștigarea, în instanță, într-un proces împotriva ANAF, a returnării TVA-ului. Este vorba despre o sumă de 470.000 de lei, reprezentând taxă pe valoare adăugată în investiția în telegondola din Sinaia.